در گفت‌وگو با آنا مطرح شد اختراع سقف سبک مرکب از سوی عضو هیات علمی واحد بجنورد/تشریح جزئیات و مزایا PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه 21 آبان 1393 ساعت 07:22

 

خبرگزاری آنا: اختراع سقف سبک مرکب از سوی مهندس محمدرضا اختری عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد و ابراهیم جبلی به ثبت رسید.

 

عضو هیات علمی گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد در گفت€Œوگو با خبرنگار خبرگزاری آنا درباره معرفی سقف سبک مرکب (Light Composite Panel ) گفت: سقف سبک مرکب ترکیبی از فولاد و بتن سبک است و مقطع هر پانل از این سقف ترکیبی از دو ورق گالوانیزه، دو عدد ناودانی و بتن سبک است که پانل€Œها با عرض 60 سانتی€Œمتر و با طول متغیر بر اساس دهانه€Œهای مورد نیاز در کارخانه ساخته می€Œشوند و پس از ساخت و حمل پانل€Œها به محل اجرا در کنار یکدیگر قرار گرفته و به هم متصل شده و سقف را تشکیل می€Œدهند.

اختری با توجه به مزایای استفاده از این سقف افزود: از مزایای اجرای این سقف می€Œتوان کاهش قابل ملاحظه وزن سقف نسبت به سایر سقف€Œها مانند تیرچه بلوک، کامپوزیت، عرشه فولادی و سقفهای بتنی، کاهش قابل ملاحظه وزن اسکلت در ساختمانهای فولادی نسبت به سایر سقف€Œها، کاهش هزینه تمام شده اسکلت سازه به دلیل کاهش بار مرده ساختمان، افزایش سرعت اجرا نسبت به سایر سقف€Œها، حذف کامل بتن€Œریزی، قالب€Œبندی و آرماتوربندی سقف، کاهش ابعاد فونداسیون، کاهش هزینه€Œهای نیروی انسانی و عوامل اجرائی به دلیل نصب آسان سقف و نیز کاهش خسارت جانی و مالی در هنگام وقوع زلزله، آتش سوزی و حتی بارهای ناشی از انفجار به دلیل عدم وجود آوار ناشی از سقف در اثر این بار€Œها را نام برد.

وی با توضیح مراحل اجرای سقف در محل پروژه خاطرنشان کرد:

در ابتدا سقف بر اساس نقشه€Œهای اجرایی و دهانه€Œهای مورد نیاز همزمان با اجرای فونداسیون و اسکلت ساختمان تولید می€Œشود که پس از حمل و دپوی قطعات ساخته شده در محل مورد نظر بعد از اجرای اسکلت سازه نصب می‌شوند و در مرحله پایانی اجرای اتصالات قطعات سقفی به یکدیگر و به سازه اصلی صورت می€Œگیرد.

 

این مخترع درباره آزمایش‌های انجام گرفته بر روی نمونه€Œهای مختلف این نوع سقف از سوی آزمایشگاه سازه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد آزمایش گفت: از آزمایش€Œهای انجام گرفته بر روی نمونه€Œهای مختلف این نوع سقف می€Œتوان آزمونهای خمش سقف تحت اثر بارهای ثقلی، ارتعاش و تعیین فرکانس طبیعی سقف، کشش ورق از نمونه ورق€Œها و ناودانی€Œهای بکار رفته در سقف، آزمون بارگذاری متمرکز بر روی سقف و آزمون مقاومت فشاری بتن سبک مورد استفاده در سقف را عنوان کرد.

به گزارش آنا، انجام کارهای تحقیقاتی و تکمیل سقف سبک مرکب یا L. C. P)Light Composite Panel) در حدود چهار سال به طول انجامیده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت WWW.ASA-LCP.com مراجعه کنند.

 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه 25 مرداد 1394 ساعت 11:07
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058