رشد 54 برابري درآمد طرح هاي برون دانشگاهي در سال 95/ طرح ساخت نمونه درايورهاي پاور ال اي دي در واحد بجنورد PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه 11 ارديبهشت 1396 ساعت 04:06

مدير ارتباط با صنعت واحد بجنورد از رشد 54 برابري درآمد طرح هاي برون دانشگاهي در سال 95 خبر داد

لادن لنگري خبرنگار خبرگزاري آنا با توجه به عملكرد حوزه ارتباط با صنعت و درآمدزايي با محوريت پژوهش ، فرصت را مغتنم شمرده و با دکتر مزدك تيمورتاشلو عضو هيات علمي گروه برق و مدير ارتباط با صنعت واحد بجنورد به گفتگو نشسته است.آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفت‌وگوی خبرنگار خبرگزاری آنا با مدير ارتباط با صنعت اين واحد دانشگاهي مي باشد.

 

 

دكتر مزدك تيمورتاشلو عضو هيات علمي گروه برق و مدير ارتباط با صنعت واحد بجنورد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري آنا در خصوص توسعه ارتباط با صنعت و درآمدزايي طرح هاي پژوهشي از ديدگاه دانشگاه گفت: نسلهاي جديد دانشگاهي به سمت توسعه ارتباط با صنعت و دآمدزايي با محوريت پژوهش پيش مي­روند به شكلي كه در درجه بندي كيفي دانشگاه ها درآمد صنعتي مهم است و رتبه بندی آسیایی تایمز همچون رتبه­بندی جهانی تایمز، از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی بهره می گیرد.

 

درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیات علمی در معیار درآمد صنعتی گنجانده مي شود و وقتي بدانيم سياست هاي كلان دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر درآمدزايي غير شهريه اي است اهميت درآمدزايي از طريق ارتباط با صنعت نمود بيشتري مي يابد.

 

شرايط دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد در ارتباط با اخذ طرح هاي برون دانشگاهي چگونه است؟

 

هر واحد بايد شرايط خود را با گذشته مقايسه نمايد خوشبختانه با حمايت هاي ويژه دكتر علي فيروزنيا رئيس واحد بجنورد و همچنين دكتر محمد ضميريان معاون پژوهش و فناوري اين واحد دانشگاهي و حمايت همه جانبه همكاران پژوهش شرايط مناسبي براي رشد اين فاكتور ايجاد شده است كه در نمودار زير رشد درآمدي طرح هاي برون دانشگاهي در سال­هاي تاسيس اين واحد دانشگاهي ديده مي­شود. نمودار زير رشد چشمگير درآمد سال 1395 را نمايش مي دهد به شكلي كه در سال 1395 به تنهايي درآمد ايجاد شده از طريق طرح هاي برون دانشگاهي نسبت به كل 26 سال قبل رشدي در حدود 150 درصدي داشته است.

 

ميزان همكاري اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد در اين ارتباط چگونه است؟

 

خوشبختانه همكاران در اين راستا همكاري لازم را با حوزه پژوهش و فناوري دارند ولي قطعا همكاري بيشتري را در زمينه هاي پژوهشي مي طلبد. به عنوان نمونه اگر دو نمودار زير را نگاه كنيد به وضوح مي­بينيد كه تمامي گروه­هاي علمي موجود در طرح­ها همكاري لازم را داشته و دارند. اما نكاتي نيز از نمودارهاي زير مي توان استنتاج كرد كه بيان آن خالي از لطف نيست.  نكته اول اين است كه گروه­هاي وابسته به علوم انساني در سال­هاي گذشته، قسمت اعظم طرح­هاي برون دانشگاهي را به خود اختصاص داده بودند ولي در سال­هاي اخير اين برتري تعداد نه تنها وجود ندارد كاهش چشمگيري نيز داشته است و اين موضوع در مديريت طرح­هاي برون دانشگاهي بسيار مشهود است(نمودار زير را ببينيد) و بر خلاف آن گروه علوم پايه كه با تعداد كم هيات علمي همكاري بسيار مشهودي در طرح ها داشته اند از نكات بارز نمودار زير مي­باشد.

نكته ديگر حائز اهميت حضور پررنگ دانشجويان در طرح­هاي برون دانشگاهي به خصوص در سال 1395 است كه جزو سياست هاي كلان بخش پژوهش مي­باشد.

در هر صورت هدف از تربيت دانشجو تنها بعد آموزش نيست و مهم­تر از آن توجه به بعد تربيت پژوهشي دانشجويان حائز اهميت است. در نمودار زير نتيجه تلاش پژوهش در اين ارتباط ديده مي­­شود. همچنين از اين نمودار وزن گروه هاي علمي مختلف در همكاري در اجراي طرح ها ديده مي شود و جا دارد از گروه پرستاري و مامايي كه با توجه به تعداد كمتر هيات علمي نسبت به ساير گروه ها همكاري خوبي در طرح ها انجام داده اند تشكر شود.

 

 

در حال حاضر بيشتر تعامل دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد با كدام ارگان­ها يا سازمان­ها مي باشد؟

تعامل دانشگاه آزاد اسلامي در يك سال گذشته با بسياري از ارگان­ها افزايش محسوسي داشته است. از جمله با پارك علم و فناوري، استانداري، اداره صنايع و معادن و همچنين تفاهم نامه هايي نيز با شركت توزيع پخش فراورده هاي نفتي خراسان شمالي، شركت گاز خراسان شمالي، اداره استاندارد خراسان شمالي، اداره عمران و بهسازي شهري، شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر، اداره كل بيمه سلامت، اداره كل تعاون رفاه و امور اجتماعي، دفتر منطقه­اي بنياد نخبگان شهيد فهميده شمال شرق كشور، سازمان ميراث فرهنگي و صنايع گردشگري و اداره كل زندان­هاي خراسان شمالي و ... منعقد شده است اما به صورت برجسته قراردادهاي منعقده بيشتر با شركت توزيع برق خراسان شمالي، سازمان محيط زيست خراسان شمالي و شركت صنايع كوچك و شهرك­هاي صنعتي و اداره آب و فاضلاب روستايي خراسان شمالي مي باشد.

 

از بعد كيفي­سازي طرح­هاي برون دانشگاهي  و تحقيقات چه تدابيري انديشيده شده است؟

 

همواره كيفي­سازي تحقيقات يك اصل براي ما بوده است متاسفانه در بسياري از ارگان­ها به تحقيقات و پژوهش به عنوان يك كالاي لوكس نگريسته مي­شود كه در صورت وجود مانده بودجه به آن پرداخته مي­شود و نتيجه آن هم يك گزارش مفصل است كه كنار كتابخانه آن سازمان خاك مي­خورد. اما واقعيت چيز ديگر است پژوهش در ايجاد درآمد براي يك ارگان مي تواند ركن اصلي باشد.

 بسياري از شركت­هاي نامي جهان پول تكنولوژي خود را از مشتريان مي­گيرند نه مواد مصرفي را و اين نقص اساسي در كشور ما مي باشد. در هر صورت دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد در مواردي كه شرح خدمات ارگان طرف قرارداد بسته نباشد بدنبال عملي سازي تحقيقات است. از موارد مشهود اين امر مي توان به تحقيقي كه با همكاري پژوهشكده صنايع و مواد غذايي مشهد بر روي آبنبات بجنورد جهت ماندگاري بيشتر آن صورت گرفت نام برد اين تحقيق به كارفرمايي شركت شهرك­هاي صنعتي و صنايع كوچك خراسان شمالي صورت گرفت و نتيجه آن منجر به اين شد كه بتوان آبنبات كه سوغات اصلي بجنورد است را در قندان درب باز تا 25 روز بدون خشك شدن نگهداري كرد اين تحقيق مي­تواند منجر به افزايش صادرات آبنبات به ساير كشور ها و ارز آوري اين صنعت بومي و سنتي اين شهر شود

همچنين طرح ساخت نمونه درايورهاي پاور ال اي دي را مي توان نام برد كه تاكنون اين درايورها از كشور چين وارد ميشده و در شرايط اقليمي و نوسانات برق شهر بجنورد به راحتي مي­سوخت و پژوهشگران دانشگاه موفق شدند در طرح جديد مشكلات را برطرف نموده و قيمت آن را نيز كاهش دهند.

 

 

آخرین به روز رسانی در سه شنبه 12 ارديبهشت 1396 ساعت 05:38
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058